
Beltéri jolly jokerek – Szobanövények, melyek jobban tolerálják a száraz levegőt

A legtöbb szobában tartható növényfajunk a trópusi, szubtrópusi éghajlatból származik, ezért a számukra optimális klíma az élőhelyükhöz hasonló, amely párás levegőjű, napos, de nem közvetlen napos, léghuzat mentes. Ezek a növények is tartanak télen nyugalmi időszakot, mikor legtöbb esetben alacsonyabb hőmérsékletet igényelnek. Ez sokszor maximum 10 fokos lehet. Ha az előző kritériumokat vesszük alapul, a téli fűtött helyiség ezeknek nem igazán, vagy csak részben felel meg, de szerencsére találunk olyan fajokat, amelyek ezekhez a körülményekhez is tudnak igazodni. A könnyebb eligazodás érdekében megosztanék most Önökkel néhány olyan növényt, amelyek jól bírják a lakásunk adta lehetőségeket is.
Anyósnyelv (Sansevieria fajok)
Ez a nyugat-afrikai trópusokról származó, leginkább levelével díszítő növény a régi időket juttatja eszünkbe, hiszen olyan jól bírja a szélsőséges adottságú helyiségeket, hogy szinte mindenhol találkozhattunk vele: közintézményekben, munkahelyeken, lépcsőházakban. Jelenleg reneszánszát éli, a modern lakásokban ismét divatos tartani. Félpozsgás növény, levelében vizet képes raktározni, ezáltal jól bírja a szárazságot, rendkívül szívós, de a túlöntözésre rothadással reagál. Napos és fényszegény helyen is jól érzi magát, de fontos, hogy közvetlen nap ne érje, mert perzselést okozhat. Korosabb egyedei tőből apró füzérvirágzatot hoznak. Tőosztással, illetve levéldugványról könnyen szaporítható.
Gyompálma (Chamaedorea elegans)
A gyompálma kecses formája miatt az egyik kedvencem, alacsonyabb növények között jól mutat. Az eredeti élőhelye Mexikó, így jól bírja a száraz levegőt, talajban sem válogat. Szobai körülmények között is virágzik, elfásodó szárakon neveli élénksárga apró virágait, de inkább levelével díszít. Magassága nem haladja meg a 80 cm-t. Fényszegény helyen is szépen fejlődik, azonban az atkák ellen rendszeresen permetezni kell. Tápoldattal locsoljuk. Szoliterként ültetve érvényesül legjobban.
Fás kövirózsa (Echeveria gibbiflora és változatai)
A pozsgások között rengeteg olyan fajból válogathatunk, amely kedveli a száraz, meleg levegőt. Legjobb tapasztalataim a Fáskövirózsa fajokkal kapcsolatban vannak. Hamvas, bronzos színű, vaskos levelei jól raktározzák a vizet, ezért homokos, jó vízáteresztő talajba ültessük. A túlöntözésre ügyeljünk! Napos szobában, akár tűző napon is jól érzi magát, nyári időszakban vigyük ki a teraszra, így levélszíne élénkebb lesz. Kaktuszokkal, pozsgásokkal összeültetve jól mutat. Levéldugvánnyal könnyen szaporítható, közvetlenül a homoktalajba ültetve legyökeresedik.
Tipp: egy mutatós üvegedényben tartva még dekoratívabb látványt nyújt szoliterként is.
Törzses Jukka (Yucca elephantipes)
A Törzses Jukka természetes élőhelyén, Mexikóban és Guatemalában magas, elágazó törzsű fává fejlődik. Levelei bőrszerűek, sötétzöldek, levélcsúcsai szúrósak, a törzs tetején helyezkednek el. Nagy dézsában, magányosan, viszonylag gyorsan növekszik. Ritkán öntözzük, tapasztalatom szerint kb. 2 hetente, nyári időszakban legfeljebb hetente egyszer, a túlöntözéstől ugyanis elrothad. A fényszegény helyet nehezen viseli, nyáron tűző napra is rakható. Lakásban nevelve nem hoz virágot.
Tipp: ha virágzó példányt szeretnénk a Törzses Jukkából, akkor kertbe ültessünk évelő Jukkát (Yucca filamentosa), amely nyáron örvendeztet meg minket magas fehér bugavirágzatával.
+ 1 növény: Zamioculcas zamiifolia
Ezt az Észak-Afrikából származó és a legkevesebb törődés esetén is szépen fejlődő növényt Legényvirágnak is nevezik, amely a túlöntözést nehezen viseli. Bőrszerű, sötétzöld levelei nagyon mutatósak, viszont virágot nem, vagy csak ritkán hoz. Napos és fényszegény helyen is ugyanúgy fejlődik, ezért ezt méltán nevezhetjük az egyik legfőbb jolly-joker növényünknek, hiszen bárhol jól érzi magát, irodák, közületek, szállodák kedvelt szobanövénye.
Tipp: Havonta, kéthavonta tápoldattal együtt öntözzük be! Szoliterként nagy dézsák ékes dísze lehet.