Kosár

0

Üres a kosarad

Vásárolj most

Gondozzuk a gyepet ősszel is!

Gondozzuk a gyepet ősszel is!

A szép nyári gyep nemcsak a meleg évszakban igényli a törődést, hanem egész évben folyamatosan. A gyepápolás fontosságára, az alkalmazott módszerekre és a gyep betegségeinek megelőzésére, a tápanyagok utánpótlására helyezzünk hangsúlyt ősszel, hogy jövő tavasszal újra friss és üde gyep legyen a kertünk éke!  

Általános tévhit, hogy a gyeppel nem kell annyit foglalkozni, pedig sokszor a gyepszőnyeg igényli a legtöbb odafigyelést, gondoskodást. 

A fű alapvetően az egyenletes ellátást kedveli mind öntözővízből, mind tápanyagból, mind napfényből, ezekre a tényezőkre fontos ügyelni. Természetesen a fűmagtermesztő cégek megpróbálnak lépést tartani az igényekkel, ezért már régóta kapható árnyéktűrő fűmag vagy szárazságtűrő, de mindig jusson eszünkbe, hogy „tűrő” és nem „kedvelő” a megfogalmazás, ami nagy különbség.  

Manapság a változékony időjárás miatt szélsőségekkel találkozunk, ezért fontos a figyelem, hogy amikor például nagy mennyiségű csapadékra figyelmeztetnek a meteorológusok, érdemes gomba ellen permetezni, hogy inkább megelőzzük, mint kezeljük a bajt. 

Gyepszellőztetés

A tengelyen található párhuzamos pengék elvágják a gyökereket, ezáltal serkentik a fűszálakat a további terjedésre, sűrűsödésre. A művelet során a gyengébb gyökerű gyomok és az elhalt fűszálak, mohák eltávolítását is elvégzi, de erre még alkalmasabb az ún. fűszellőztető, melynek pengék helyett kis karmocskái vannak. Lehet kapni olyan akkumulátoros gépet, melyben cserélhető a kétféle tengely, így mindkettő elvégzésére van mód. 

A már begyökeresedett és fejlett fű esetében (a telepítéstől, illetve elvetéstől számított egy év elteltével) érdemes ősszel és tavasszal gyepszellőztetést végezni. Történhet kézzel vagy gépi módon, de géppel sokkal egyenletesebb, hatásosabb és fizikailag sokkal egyszerűbb elvégeznünk. 

őszi gyepgondozás

Tipp: ha a tenyészidőszakban szeretnénk a hézagos gyepünket felülvetni, jól bevált módszer először gyepszellőztetővel végigmenni, és aztán elszórni a fűmagot, hiszen a kialakult kis résekben könnyebben meg tud tapadni a mag. 

Permetezés

Figyeljünk a jelekre! A fű is „üzenetet küld” nekünk, hogy éppen milyen egészségi állapotban van, pl. ha karika alakú sárgás-fehéres foltokat látunk, az valószínűleg gombás betegségre utal, ha pedig a folt teli sárga kör, az inkább valamilyen kiskedvenc „műve” lehet. 

Gombás betegségek kezelésére nekem a legjobban a Topas nevű vegyszer vált be, de rengeteg gomba elleni szerből lehet választani. 

A rozsda (kicsi, szabálytalan alakú világosbarna foltok, melyek aztán elhalnak) főleg esős időszakban károsít, de megfelelő és egyenletes tápanyag utánpótlással védekezhetünk ellene. A száraz időszak kedvez nekünk, mert akkor a rozsda eltűnik. 

A permetezés elvégzését időzítsük mindenképpen a fűnyíráshoz. Legalább 5 napnak kell eltelnie a kettő között, hogy a fűnyírás során kialakult vágásfelületeket nehogy megégesse a vegyszer. 

Tápanyag utánpótlás 

Ősszel a kevesebb nitrogént, több káliumot és mikroelemeket tartalmazó granulátumos komplex trágyát szórunk ki, mert azok lassabban bomlanak le, így a téli időszakban is folyamatos utánpótlást biztosítanak. 

Hópenész

Tavasszal jelentkező probléma a hópenész, amely sárgásbarna, vagy szürke színű, tenyérnyi foltként, esetleg vattára hasonlító gombatelepek formájában jelenik meg. A hópenész kockázatának csökkentésére az alábbi óvintézkedést tehetjük:

  • Ne hagyjunk falevelet a pázsiton!
  • Ne hagyjuk, hogy pangóvíz alakuljon ki!
  • Ne juttasson ki ősszel nitrogénben gazdag műtrágyát! 
  • Készítse fel a gyepet a télre, használjon őszi-téli műtrágyát! 

Tipp 1 : A műtrágya kiszórásakor is várjuk ki az 5 napot a fűnyírás után, mert a vágásfelületeket a műtrágya is megégetheti. 

Tipp 2: A nyári időszakban használhatunk bio, állati trágya granulátumokat, melyek szintén tápanayagpótlók és a környezet számára is kíméletesebbek. 

Kétszikű gyomírtás

A kétszikű gyomirtást kizárólag tenyészidőszakban végezzük! Tapasztalatom szerint az ún. „Gyom stop” a legjobb. Mindenképp olvassuk el a kezelési útmutatót, és aszerint alkalmazzuk a vegyszert. A kétszikű gyomirtást is legalább öt nappal a fűnyírás után lehet biztonságosan végezni. 

Tipp: Ha vegyszereket alkalmazunk, mindenképp használjunk megfelelő védőruházatot és védőfelszerelést, hogy védjük egészségünket!