
Gyümölcsfák metszése

Almáspite, baracklekvár, szilvás gombóc, meggyes sütemény. Csak néhány ínycsiklandó étek, amelyhez gyümölcsre van szükség. Hogy a hozzájuk való gyümölcs zamatos legyen, elengedhetetlen a termést hozó növény megfelelő gondozása. A természet szerencsére minden évben ad egy újabb esélyt magának a megújulásra és egyben nekünk is, hogy részesei lehessünk ennek a folyamatnak. Gyümölcsfáink felkészítése az adott évre a bőséges gyümölcshozam reményében a metszéssel kezdődik. Most ennek a fortélyait osztom meg olvasóimmal, hogy idén is bőséges, ízletes gyümölcsöket szüretelhessenek saját kertjeikből!
Alma
Termőkorban a termőegyensúly fenntartásához szükséges metszést fajtától függően végezzük, a fajta növekedési erélyéhez igazodva. Rövid ízközű (vastag vesszős) fajtákat gyenge, ritkító metszésben, a közepes ízközű fajtákat szintén gyenge metszésben, illetve a hosszú ízközű (vékony vesszős) fajtákat erősebb visszavágásban, ritkításban részesítsük. Gyenge metszésen a vesszők hosszúra hagyását értjük, illetve ha a termőbogok (kis ráncos ágrészek, melyek végén fejlődik a virágrügy) túl öregek, visszavágjuk, ritkítjuk.
Körte
Fajtától függően végezzük a metszést. Nyári fajtáknál gyenge, ősszel érőknél mérsékelt, téli fajtáknál erősebb metszést alkalmazunk. Ugyanúgy, mint az almánál, itt is a termőbogokat ifjíthatjuk.
Birs, Naspolya
A vesszőket nem szabad visszavágni, mert a csúcsrügyekből fejlődő kis hajtásokon hozzák terméseit. A koronaalakítást a vesszők ritkításával végezzük.
Őszibarack
A leginkább metszést igénylő gyümölcsfa, amelynek előző évi vesszőiből a 2/3-át kivágjuk. Két lehetséges metszési mód:
– a váltócsapos metszésmód szerint a tavaly visszametszett vesszőket (csapokat) tőből kivágjuk és a mellettük elhelyezkedő újabb vessző visszavágásával kiváltjuk. Az oldalágakon lévő teljesen kifejlett termővesszőket kb. a felére, a hiányos rügyekkel rendelkező termővesszőket pedig az 1/3-ára vágjuk vissza (ezekből lesznek jövőre az új csapok).
– a szálvesszős metszésmód esetén, – mely teljesen eltér az előzőtől – erős ritkítást végzünk, csak a legfejlett termővesszőket hagyjuk meg, melyeket nem vágunk vissza. Ennél a metszésmódnál a későbbi termésritkítás is fontos feladat lesz, hiszen az egész szálvesszőkön sokkal több virágrügy található, így az apró terméskezdeményeket is válogatni kell, ellenkező esetben apró gyümölcsök keletkeznek.
A betegségek elkerülése végett a metszés elvégzésének ideje a virágok pirosbimbós állapotakor a legoptimálisabb.
Kajszi
A termőre fordult fánál évente mérsékelt ritkítást végezzünk, főleg az alsó, föld felé lehajló ágakat ifjítsuk meg, hogy felfelé íveljenek. A korona ifjítását a fattyúvesszők meghagyásával, illetve hosszúra metszésével végezzük, melyek később az idős termőgallyakat teljesen kiválthatják. Ugyanúgy, mint az őszibaracknál, itt is a legideálisabb időszak a metszésre a pirosbimbós állapot.
Mandula
A mandula esetében termőgallyváltó metszést végezzünk. A hosszú fattyúvesszők meghagyásával, illetve hosszúra metszésével kiválthatjuk a régi termőgallyakat ugyanúgy, mint a kajszinál. A rövid termővesszőket, termőnyársakat ne bántsuk, mert ezeken lesznek a termések.
Szilva
A szilvafán évente rendszeres ritkító metszést végezzünk. Az ágvégeken lévő sűrű hajtásokat kell ritkítani, ifjítani.
Cseresznye
A cseresznyefa esetében a mérsékelt metszés a fő szempont, hiszen beavatkozás nélkül is szépen terem. Tavasszal a sérült, beteg ágakat vágjuk ki. A túlzott ritkítást rosszul viseli.
Meggy
Fajtától függően kell ritkítanunk, illetve visszavágnunk, mert az erősebb növekedésű fajták csak a 2-3 éves részeken teremnek, a gyenge növekedésűek pedig az éves vesszőn hozzák virágaikat. Az erősebb növekedésűeknél ritkítunk és mérsékelten visszavágjuk a vesszőket, a gyenge növekedésűeknél pedig csak ritkítunk, mert a virágrügyek mindig a hajtások végén keletkeznek.
Tipp: ha vastagabb, több mint 3 cm-es ágakat vágunk ki, érdemes a keletkezett metszlapokat ún. fagéllel bekenni, hogy könnyebben begyógyuljon a „sérülés” illetve, hogy elkerüljük a kórokozók, kártevők megtelepedését a felületen.
Tartson velem a következő alkalommal, amikor a díszcserjék tavaszi metszéséről lesz szó!