
Kerti élő szőnyegek – avagy a talajtakaró évelők sokszínűsége

Amikor egységes kerti felületre gondolunk, mindig a gyep jut eszünkbe, de bizonyos talajtakaró évelőkkel ugyanolyan egyöntetű, összefüggő felületet kaphatunk és még annyi előnye is van a fűvel szemben, hogy nem kell hetente nyírnunk ahhoz, hogy egységes legyen. Díszítőértékük mellett további funkciójuk is lehet, például a talaj védelme az eróziótól. Bizonyos fajok akár diófa alatt is megélnek, ezáltal színesítik és védik a talajt.
Tarackoló kékgyökér (Ceratostigma plumbaginoides)
Nyugat-Kínából származó félcserje. Kékes lilás virágait késő nyártól októberig hozza. Világos zöld, deltoid levelei önmagukban szépen virítanak, hogy aztán ősszel szép pirosas lombszínűkkel díszítsenek. Napos vagy félárnyékos fekvést kedvel. Nem szereti a pangó vizet, ezért lazább szerkezetű talajba ültessük. Tavasszal vágjuk vissza a földfelszín felett
Tipp: mivel a földfelszín közelében telel át, télire fenyőkéreggel takarjuk a tövet a fagyok ellen.
Tarka levelű podagrafű (Aegopodium podagraria ’Variegata’)
Az alapfaj hazánkban üde, nedves erdeinkben él. Talajban nem válogat, de a szárazságot nem kedveli. Napos ill. félárnyékos helyen is szépen fejlődik. Tarackoló gyökereivel könnyen szétterjed összefüggő talajtakarót alkotva. Leginkább tarka levelével díszít, apró nem túl feltűnő fehér virágait májustól júliusig hozza.
Tipp: túlságos elterjedését megelőzendő mindenképp szegéllyel válasszuk el más felületektől.
Kaukázusi varjúháj (Sedum spurium ’Purpurteppich’)
Az alapfaj őshonos hazánkban, erdők ill. rétek örökzöld talajtakaró növényeként. Bordó levelei kerekdedek, csipkés szélűek. A szárazságot jól tűri, ezért jó vízáteresztő, laza talajt, napos fekvést kedvel. Mivel ez a faj a legjobban bírja a szélsőségeket, zöldtetők vagy sírok beültetésére kiválóan alkalmas. Júliustól augusztusig virítanak rózsaszín bogernyős virágai, melyek a méhek egyik kedvencei. Tavaszi visszavágástól kissé dúsabb lesz, a virágok elvirágzásakor is megmetszhetjük, hogy felfrissítsük a hajtásokat.
Tipp: bizonyos fajokból már ún. „kész szőnyegeket” lehet kapni, hasonlóan, mint a gyepszőnyeget, és otthon csak végig kell gurítanunk az adott felületen és máris meg van az összefüggő növényszőnyegünk.
Indás ínfű (Ajuga reptans ’Burgundy Glow’)
Nevét vízszintesen terjedő indáiról kapta, melyekkel könnyen legyökeresedik, így hamar benővi a területet. Az alapfaj Európából, Ázsiából származik, Magyarországon üde erdők aljnövényzeteként megtalálható. Félárnyékos területek egyik kiváló talajtakaró növénye. Kedveli a nedves, tápanyagban gazdag semleges vagy enyhén savas kémhatású talajt. Díszítőértékét fehéres, rózsaszínes levélszéle ill. áprilistól júniusig virágzó lilás ajakos virágai adják.
Tipp: az őszi tápanyag utánpótlást a következő évben mindenképp meghálálja.
Tartson velem a következő alkalommal, amikor az Oszlopos díszfákról lesz szó!