
Kerti növényeink őszi ápolása – Használjuk ki az enyhe időjárást és töltsünk minél több időt kertünkben!

A tél közeledtével egészen más kerti munkák várnak ránk, mint a szezon során, hiszem már nincs szükség több fűnyírásra, sövénynyírásra. Egyre kevesebb, de annál fontosabb teendőnk van a kertben. Ezekből szeretnék bemutatni párat.
Lemosó permetezés
Ősszel is szükséges lemosó permetezést végezni, hogy csökkentsük a kórokozók és kártevők megjelenését. Gyümölcsfákon, gyümölcsbokrokon, díszfákon, díszcserjéken alkalmazzuk, kivéve az örökzöldeket, amelyeket tilos lemosó vegyszerekkel fújni, mert megégeti a leveleket a benne található réz. Egyéb más gombaölővel vagy rovarölővel fújhatók, de csak a vegetációs időszakban.
Alkalmazható vegyszerek pl. Bordói lé, Bordói lé + kén, az Agroter M cégtől Rézkén, Vektafid, Agrokén, Biosol, stb. A megfelelő vegyszerről kérdezzenek a gazdaboltban vagy a kertészeti árudákban, bízzák a döntést szakemberre és tartsák be a használati utasításban foglaltakat!
Trágyázás, tápanyag utánpótlás
Előző héten ismertettem a gyep őszi tápanyagutánpótlását, de ne feledkezzünk meg növényeinkről sem. Használhatunk érett szarvasmarha trágyát vagy műtrágya granulátumot, de kaphatunk már birka trágya granulátumot is. Gyümölcsfák, bokrok számára inkább a marhatrágya a megfelelő.
A savanyú talajt kedvelő cserjék és fák esetében tőzeget szórjunk köréjük, amelyet a csapadék majd bemos a talajba, így fenntarthatjuk a talaj alacsony pH-ját. Ilyenek pl. a Rhododendron fajok, a Japán juhar, a Kerti hortenzia.
Tipp: a fenyőfajok egész évben hullajtják a tűleveleiket, ezáltal természetes módon savanyítják a talajt. Ha fenyő alá ültetünk Kerti hortenziát, ezzel biztosítjuk számára a megfelelő talaj pH-t.
Évelő virágágyak kitakarítása
Remélhetőleg az idei évben utoljára kell az ágyások kigazolását kézi erővel elvégeznünk, így meggátolhatjuk a gyomok magról történő szaporodását, illetve az esetleges kórokozóktól is megszabadulhatunk, mert például a lisztharmat szeret a kutyatejen megtelepedni.
Az évelő virágokról csak a beteg leveleket vágjuk le, a föld fölötti visszametszést inkább végezzük el tavasszal, mert a tél során visszafagyott, visszafonnyadt levelek és szárak, takarják a növény tövét, így védik ezáltal a gyökereket az erősebb fagyoktól.
Sokan meghagyják az elszáradt virágokat, mert szárazon is díszként szolgálnak, én inkább a visszavágás híve vagyok.
Tipp: bizonyos évelő fajok gyökere is fagyérzékeny (pl. Évelő verbéna (Verbena bonariensis), Díszgyertya (Gaura lindheimeri)). Ezeknek a növényeknek a tövét érdemes télre betakarni pl. fenyőgallyal, fenyőkéreggel vagy szalmával.
Évelő virágok tőosztása
A nyáron virágzó évelők tőosztását ősszel végezzük el! Erre azért van szükség, hogy a több éves növényeket megújítsuk vagy a túlságosan elterjedt töveket visszaszorítsuk, nehogy elnyomja a mellette lévő más fajokat. Az évelő növények növekedése, virágzása jelzi számunkra, hogy mikor van szükség szétültetésre, pl. az előző évekhez képest kevesebb virág képzése indokolja ezt. 2-3 évente igényelnek tőosztást pl. a Sásliliom fajok, illetve az Őszi rózsa fajok.
A tőosztás folyamata:
- Minél nagyobb földlabdával kiemeljük a földből a növényt.
- Lehetőleg két ásóvillával óvatosan szétválasztjuk annyifelé, amennyi felé szükséges.
- Végül a gyökereket fahamuba mártjuk, hogy a keletkezett vágásokon ne tudjanak megtapadni kórokozók.
- Elültetjük a kapott töveket.
Ha a túl sok „csemetét” nem tudjuk elültetni, adjuk oda ajándékba ismerőseinknek, így amint virágba borul, ránk fognak gondolni!