Kosár

0

Üres a kosarad

Vásárolj most

„Láthatatlan segítőink” karbantartása – Kerti eszközök, gépek, rendszerek téliesítése

„Láthatatlan segítőink” karbantartása – Kerti eszközök, gépek, rendszerek téliesítése

Előző héten ismertettem az ősz végi, tél eleji növényekkel kapcsolatos munkákat, de ne feledkezzünk meg az eszközökről, gépekről sem, hiszen a megfelelő tárolással, karbantartással jóval tovább és jobb minőségben tudjuk használni őket. Például egy éles metszőollóval szebben és pontosabban tudunk dolgozni, vagy a megfelelően karbantartott, éles késsel rendelkező fűnyíróval könnyebben megy a nyírás. 

Öntözőrendszer és kerti csapok téliesítése

Miután elzártuk a kerti vízhálózat főcsapját, megnyitjuk a leengedő csapot, melyre rákötjük a kompresszorunk tömlőjét. Ezt követően az egyes mágnesszelepeket egyenként megnyitjuk, hogy a csövekben lévő víz ki tudjon jönni. Az öntözőrendszer automatikáját off állásba állítjuk, vagy kihúzzuk a hálózatból, de ebben az esetben tavasszal újra kell beállítani az időt, dátumot, stb. 

A kerti csapok téliesítésekor a talajban található fagycsapot akadásig eltekerjük, melyen található résen keresztül a tekerés alatt kiengedi a felette lévő vízoszlopot, ezáltal nem marad benne felesleges víz, így nem fog a cső szétfagyni. 

Tipp: A kerti slagot tekerjük össze, így szintén ki tud folyni a benne lévő víz, és úgy tegyük el télire a tárolóba vagy a garázsba. 

Szivattyú

Ha fúrt kúttal rendelkezünk, akkor használhatunk merülő szivattyút vagy kerti szivattyút. Akik merülőt használnak, azoknak ilyenkor nincs dolguk, ugyanúgy a kútban hagyják tavaszig. Viszont a kerti szivattyút le kell szerelni, és fagymentes helyen kell tárolni tavaszig. 

Tipp: ha már úgyis leszereljük a szivattyút, a homokszűrőt is tisztítsuk meg. 

Esővíz gyűjtő tartály „kiürítése”

Az egész tenyészidőszak alatt jó szolgálatot tesz számunkra az esővízgyűjtő tartály, hiszen esővízzel a legjobb öntözni, de ne felejtsük el ősz végén kilocsolni a kertbe a még benne lévő vizet, nehogy a tél során szétfagyjon a tartály.  

Kerti tó berendezései

6-8 °C-nál kapcsoljuk ki a szűrőket, vegyük ki és tisztítsuk meg, majd tároljuk fagymentes, száraz helyen. A vízesés elemeket, illetve a lámpákat szintén tegyük el tavaszig. 

Tipp: a trópusi növényeket ne felejtsük el bevinni pl. szobai akváriumba, nehogy megfagyjanak. Egyes fajok, mint pl. a vízijácint vagy a kagylótutaj benti teleltetése nem garancia arra, hogy túléli a telet, ezért tavasszal pótolnunk kell (nálunk egynyáriként viselkedik). 

Kerti kisgépek, szerszámok karbantartása

Hajlamosak vagyunk ezt a szintén fontos feladatot elhanyagolni, pedig ahhoz, hogy sokáig tudjuk használni őket, fontos az egyes szerszámok megtisztítása, olajozása, a gépek olajozása, zsírozása, az alkatrészek, a szűrők tisztítása. Mindig az adott géphez való zsírt vagy olajat használjuk! Hogy melyek ezek, azokról tájékozódjunk a használati utasításban vagy az üzletben, ahol vásároltuk. 

A benzinmotoros gépeknél használjuk el a tartályban maradt üzemanyagot, mert a mostani normál benzinben megemelkedett a biokomponens (FAME) tartalom, ami bizonyos idő elteltével megromlik! A Husqvarna és a Stihl szerint, ha E10-es, 95-ös benzint (normál) használunk, ne legyen se a kannában, se a gépben 30 napnál tovább vagy használjunk etanol-mentes benzint (drágább, prémium üzemanyag).  

Robotfűnyírókhoz már kaphatók kis „garázsok”, melyek a dokkolóállomás felé építhetők fel, de ezek télen nem biztosítanak védelmet, ezért a robotot is vigyük fagymentes, száraz helyre! Tárolás előtt töltsük fel az akkumulátort, állítsuk be a téli leállást, állítsuk be a legmagasabb biztonsági fokozatot (a használati utasításban pontosan le van írva, mit hogyan kell)!

Tipp: az akkumulátorral működő kisgépek akkumulátorait mindig fagymentes helyen tároljuk, ha fűtetlen tárolóban vagy garázsban tartjuk a gépeket, akkor csak az akkukat vigyük be a házba, így megnöveljük az élettartamukat. Ha benzines traktorfűnyírónk van, havi egyszer indítsuk be vagy töltsük fel az akkut, szintén azért, hogy megnöveljük az élettartamát!

Tartson velem következő alkalommal, amikor a szezonális szobanövényekről lesz szó!