
Oszlopos díszfák – avagy a keskeny óriások

A tavalyi évben már foglalkoztam a kis kertek díszfáival, melyek a „helyhiány” esetén ültethető fajok, fajták voltak. De mit ültessünk, ha nagyra növő, de keskeny fát szeretnénk? Az alábbiakban ehhez szeretnék adni pár ötletet Önöknek.
Piramistölgy (Quercus robur ’Fastigiata’)
Hazánkban a kocsányos tölgynek ez a legelterjedtebb fajtája. Hajtásai mereven felfelé állnak, közel szabályos oszlopos formát alkotva. Fényes sötétzöld, karéjos levelei rövid nyéllel szinte ülnek az ágakon, 2-3 cm-es makk termései pedig kocsányokkal lógnak az ágakról (a kocsánytalan tölgynél pont fordítva van, ott a makkok ülnek, a levelek pedig „lógnak” a hosszú levélnyelekkel). A nedvesebb talajokat kedveli, ill. a napos fekvést. Jó a várostűrő képessége, ezáltal akár forgalmas utak környékén is szépen fejlődik. Szoliterként ültetve érvényesül legjobban.
Tipp: ősszel könnyen szaporítható magról ill. hajtásdugvánnyal is.
Oszlopos korai juhar (Acer platanoides ’Columnare’)
Az alapfajhoz képest jobban bírja a városi környezetet, rendkívül keskeny oszlopos formája által kis helyeken is elfér, ezért közterületek kedvelt sorfája. Ötkaréjú levelei nagyok, kb. 20-25 cm-esek. A többi juhar fajtától könnyen megkülönböztethető több erőteljesebben felfelé növő hajtásairól, nagy ízközeiről. Tapasztalatom szerint lassú növekedésű fajta. Végső magassága eléri a 15 métert is. Szintén nedvesebb, üde talajon, fényes helyen érzi jól magát. Szoliterként ill. sorfának ültetve is jól mutat.
Oszlopos japán díszcseresznye (Prunus serrulata ’Amanogawa’)
A közönséges cseresznyéhez nagyon hasonlítanak levelei, a különbség csak annyi, hogy a levelek végei hirtelen elkeskenyednek, hosszú hegyekben végződnek. Halványrózsaszín, telt virágait áprilisban csoportosan hozza. A környezeti igényei is hasonlóak a közönséges cseresznyééhez hiszen, kötött, üde talajon és napos fekvésben tud megfelelően fejlődni. A városi klímát is jól tűri. Szoliterként és sorfaként is kertünk dísze lehet.
Oszlopos amerikai tulipánfa (Liriodendron tulipifera ’Fastigiatum’)
Díszítőértékét egyedi formájú, háromkaréjos világoszöld levelei adják. Nevét tulipánra hasonlító vajsárga virágairól kapta, melyek június elején nyílnak. Rendkívül hosszú élettartamú fa. Kezdeti szabályos oszlopos alakja az évek során átalakul, később kissé meglazul a lombozata. Napos, párás fekvést, nyirkosabb talajt kedvel, de hazánkban bármilyen kerti talajon megél. Termései tobozszerűek, felfelé állnak.
Tipp: Ősszel beérő magjait gyűjtsük össze és tavasszal hidegágyba vessük el, de ne ijedjünk meg, mert csupán minden ötödik fog kicsírázni.
Tartson velem a következő alkalommal, amikor a Hosszan nyíló évelő virágokról lesz szó!