Kosár

0

Üres a kosarad

Vásárolj most

Szellőrózsák, az Anemone nemzetség

Szellőrózsák, az Anemone nemzetség

A Boglárkafélék családjába tartozó nemzetségbe számos faj és hibrid sorolható, melyek közül a továbbiakban a nálunk vadon előforduló, illetve kertészeti árudákban leginkább kaphatókat osztanám meg Önökkel. 

I. Hazánkban vadon élő fajok

Erdei szellőrózsa (Anemone sylvestris)

Az Erdei szellőrózsa Magyarországon fokozottan védett faj. Igazi kis tavaszi ékszer, mely áprilistól májusig hozza fehér bókoló virágait. Középzöld szeldelt leveleivel le sem tagadhatná, hogy a boglárkafélék családjába tartozik. Napos, félárnyékos helyet, de mindenképp nedves közeget kedvel. Enyhén meszes, humuszban gazdag talajon érzi jól magát. 

Tipp: megfelelő környezet esetén magról is könnyen terjed, ha apró magoncokat találunk és nem a „megfelelő” helyen, várjuk meg míg levirágzik, azután ültessük a kiszemelt végső helyére. 

Berki szellőrózsa (Anemone nemorosa)

Hazai nedves tölgy, illetve bükkerdőkben vadon megtalálhatjuk. Az előző fajjal viszonylag könnyen összetéveszthető hasonló habitusa miatt, viszont fehér virágai csillagszerűek és egy hónappal korábban hozza őket. Kertészeti fajtái között lilás, kékes virágúak is előfordulnak. Szintén üde, humuszban gazdag talajt és félárnyékos fekvést kedvel. 

Tipp: télálló rizómáját kora ősszel ültessük el, hogy jól be tudjon gyökeresedni korai virágzása (március, április) előtt. Ha jól érzi magát kertünkben, kúszó gyöktörzsével könnyen elszaporodik, összefüggő szőnyeget alkotva.  

Bogláros szellőrózsa (Anemone ranunculoides)

Európában és Ázsiában őshonos, nálunk főleg a Gödöllői-dombság üde erdeiben terjedt el. Ötszirmú sárga virágait áprilistól hozza. Laza, humuszos, enyhén meszes talajt kedvel. Félárnyékos, árnyékos fekvésben érzi jól magát. Kúszó gyöktörzséről könnyen elszaporodik, szőnyegszerűen összenő.

II. Termesztett fajok

Hibrid szellőrózsa (Anemone x hybrida)

Az Anemone hupehensis var. japonica és az Anemone vitifolia hibridje. A nyári időszakban nagy levéltömegével a virágágyás uralkodó évelőjévé válik, hogy aztán augusztustól akár októberig virágaival kápráztasson el minket. Gyökérsarjakkal könnyen terjed. Napos vagy félárnyékos helyet, de egyenletes vízellátást kedvel. Üde, humuszos talajon fejlődik legjobban. 

Fajtái: ’Honorine Jobert’ (fehér, egyszerű virágú), ’Pamina’ (sötétrózsaszín, féltelt), ’Serenade’ (lilásrózsaszín, féltelt)

Csinos szellőrózsa (Anemone blanda)

Görögországból és Kis-Ázsiából származó évelő növény. Gumószerű megvastagodott gyöktörzsével könnyen terjed. Csillag alakú nagy virágait március-április hónapban hozza, melyek elég változatos színűek lehetnek: kék, fehér, rózsaszín, lila és azok keveréke (a virágok közepe gyakran eltérő színű, mint a széle). Tápanyagban gazdag, üde talajt kedvel, napos vagy félárnyékos közeget. 

Tipp: kertészetben általában csak gumóit kapjuk meg, melyeket magunknak kell kihajtatnunk (eddig még kész palántát nem vásároltam). Ültetés előtt a gumókat pár órára áztassuk vízbe, mert nagyon kemény a külső réteg, nehezen tudna áttörni rajta a sziklevél. 

Koronás szellőrózsa (Anemone coronaria)

Az előző fajhoz hasonlóan gumós évelő növény, mely virágait májustól júliusig hozza. Virágai lehetnek szimplák, félig teltek vagy teltek. Virágszíne a fehértől, a rózsaszínen át, a pirosig, illetve a liláig, a kékig váltakozhat. Napos vagy félárnyékos helyet kedvel. Tápanyagban gazdag talajba ültessük. Vágott virágnak is alkalmas. 

Tipp: kertészetben hajtatott palántaként vagy gumóként kapható. Ültetés előtt a gumóját ugyanúgy beáztatjuk, mint az előző fajét. 

Tartson velem a következő alkalommal, amikor Páfrányokról lesz szó.