Kosár

0

Üres a kosarad

Vásárolj most

Téli eltűnő, tavasszal feltűnő – Szoliter évelő virágok

Téli eltűnő, tavasszal feltűnő – Szoliter évelő virágok

Az évelő lágyszárúak azok a virágok, melyek a gyökerükbe, gyöktörzsükbe, gumóikba ill. hagymáikba visszahúzódva vészelik át a téli pihenőt, föld feletti részeik megfagyásával, elszáradásával, hogy aztán a következő tenyészidőben azokból újult erővel ismét kihajtsanak. Habitusuknak megfelelően ültethetjük őket sorban, csoportosan vagy magányosan. Most néhány olyan fajt osztanék meg Önökkel, amelyek szoliterként, egyesével ültetve remek színfoltjává válnak kertünknek. 

Árnyékliliom (Hosta fajok)

Árnyékliliom

Sokféle fajtájának köszönhetően az egyik legkedveltebb árnyéki, illetve félárnyéki évelő növényünk, amelynek egyes fajai – mint például a Hosta plantaginea – napon is jól érzik magukat.

Az árnyékliliom levélszíne lehet teli zöld, fehér-tarka, sárga-tarka, szürkészöld, de még teli fehér is. A nedves, üde közeget, humuszban gazdag, pH semleges, esetleg enyhén savas talajt kedveli. Tavasszal ne ijedjünk meg, elég későn kezd kihajtani, hogy később nyáron megörvendeztessen minket fehér, illetve lila virágaival. Bizonyos fajai kora nyáron, míg más fajai késő nyáron virítanak. Virágzás után vagy tavasszal tőosztással szaporítható, ifjítás érdekében csak 10-15 évente kell szétosztani a töveket. Védekezni leginkább a csigák ellen érdemes, akik imádják rágcsálni a kifejlett leveleket. Szerencsére már kaphatók bio granulátumok is, melyek még kíméletesebbek a környezet számára. Lisztharmatra érzékeny, ezért inkább csepegtetőrendszerrel öntözzük, hogy a leveleket ne érje a víz. 

Tipp: kései kihajtása végett érdemes tavaszi hagymásokkal társítva ültetni, így a hagymás kitölti a teret, amíg kifejlődik az Árnyékliliom. Én cserépbe ültettem Hosta ’Halcyon’ fajtát és Nárcisz hagymákat dugdostam köré.

Nagy szívvirág (Dicentra spectabilis)

Nagy szívvirág

Ázsia világos erdeiből származik ez a különleges szív alakú virágokkal rendelkező évelő, amely legjobban magányosan ültetve mutat jól. Úgynevezett természetközeli kertekbe is ültethető. Üde talajon, párás, félárnyékos helyen fejlődik legjobban, rózsaszín-fehér, illetve teljesen fehér virágait áprilistól májusig hozza, vágott virágnak is alkalmas. Laza bokros növekedésű, virágzás után általában visszahúzódik gyökerébe. Hosszú életű évelő.  Gyökerének szétosztásával szaporítható, 6-10 évente igényli is a bő virágzás érdekében. 

Nagy szívvirág

Tipp: Nyárra elhervadó lombja miatt mindenképp társítsuk más növényekkel – például Páfrányokkal, Árnyékliliommal, Tollbugával – hogy ne zavarja az összképet!  

Pampafű (Cortaderia selloana)

Pampafű

A pampafű a nevét eredeti élőhelyéről a dél-amerikai Pampákról kapta. Napos, meleg fekvést és egyenletes vízellátást igényel, de a pangóvizet nem jól tűri. Tápanyagban gazdag, laza szerkezetű talajt kedvel. Ez a nagy termetű díszfű (virágzáskor akár 2,5 méteres is lehet) szeptembertől novemberig hozza fehér vagy rózsaszín bugavirágait, melyek kiváló szárazkötészeti anyagok. Levélszéle nagyon éles, ezért járdákhoz közel ne ültessük. A levelek téli összekötözésével védjük a növény tövét az esetleges zordabb fagyoktól. Tavasszal föld felett teljesen visszavágjuk. Tavasszal tőosztással szaporítható. 

Tipp: Sorba ültetve sövényként is funkcionál, pl. komor falak elé ültetve szépen takar.

Aranylabda, kúpvirág (Rudbeckia laciniata ’Goldball’)

Aranylabda

Az alapfaj Észak-Amerikából származik. Felálló szárú, laza szerkezetű, akár 1,8 méterig megnő, ezért cserjepótlónak is ültetik. Napos, félárnyékos helyet kedvel, de félárnyékban lisztharmatra érzékeny lehet. Tápanyagban gazdag, jó vízáteresztésű talajban érzi jól magát, a pangóvizet nehezen tolerálja.  Gömb alakú telt virágait júliustól szeptemberig hozza, vágott virágként is felhasználható. Gyökérsarjakkal könnyen elszaporodik. Az ágyásban lévő helyét jól válasszuk meg, mert termete és agresszív terjedése miatt más kisebb növényeket elnyomhat, eltakarhat, de sárga labdás virágaival mindenképpen üde színfoltjává válik kertünknek. 

Tipp: Nagyon magasra nő ez a fajta és könnyen törik, ezért érdemes támasztékot biztosítani számára. Az üzletekben kapható zöld színben is olyan fém támaszték, amelyből a növény szépen “kiomlik”, eltakarva a támasztékot, így nem rontja az összképet. 

Dalmát nőszirom (Iris pallida ’Variegata’)

Dalmát nőszirom

Dalmácia mészkősziklás domboldalain honos ez a terjedő tövű, rizómás évelő. Az Iriszek közül ez egy középmagas faj, a maga 50 cm-ével. Tarka leveleivel egész évben díszít, ezért sokan kedvelik. Lilás, illatos virágait júniusban hozza, szintén felhasználhatjuk vágott virágként. Bármilyen kerti talajban megél, extra száraz helyekre, például utcára is ültethető, a túl nedves közegben kevés virágot hoz vagy akár el is rothadhat. Kiváló vízpartimitátor, azaz medence vagy kerti tó mellé, a normál kerti talajba ültetve kihangsúlyozza a mesterséges vizet, anélkül, hogy valódi vízinövényt ültetnénk. Csigák ellen árnyékosabb helyen érdemes védekezni. 

Tipp: Tőosztással szaporítható augusztusban, mert olyankor is nyugalmi időszakban van. 

Tartson velem következő alkalommal, amikor az Őszi lombszínnel díszítők lesz a téma!