
Tuja helyettesítők – Boróka, Ciprus, Hamis ciprus, Tiszafa

Az utóbbi években a szívó kártevőknek és a gombáknak „köszönhetően” folyamatosan pusztulnak a nyugati tuja fajták (ezek közül is a legkedveltebb a ’Smaragd’) hazánkban, ezért sokszor kérdezik tőlem, hogy milyen alternatívákat ajánlok azok pótlására, melyek habitusra viszonylag hasonlóak és sokkal ellenállóbbak előző társaiknál. A következőkben ehhez adnék néhány ötletet Önöknek.
Juniperus chinensis ’Spartan’ (Kínai boróka fajta)
Kínai borókából számos fajta létezik, melyek közül a smaragd tuja pótlására talán a legalkalmasabb fajta a ’Spartan’. Az USA-ból származik, először oszlopos, később piramis alakú. Mohazöld tűleveles hajtásai tömötten felfelé nőnek. 5-7 méteres a végső magassága. A szárazságot viszonylag jól tűri, de fiatal korban rendszeresen öntözzük. Talajban nem válogat, enyhén meszes talajon is megél. Télálló fajta. Egyesével, illetve sövényként is ültethető.
Chamaecyparis lawsoniana ’Fletcheri’ (Oregoni hamisciprus, álciprus fajta)
Kiváló smaragd tuja helyettesítő, hiszen hajtásai a smaragd tujához hasonlóan szorosan felfelé nőnek és alakja is hasonlóan kúpos. A végső magassága 10-15 méter is lehet. Levélszínében már különbözik, szürkés-kékes pikkelylevelei vannak. Az alapfaj 1500 méter magasról származik, ebből adódóan a párás, csapadékos helyeket kedveli (öntözőrendszerrel biztosítható a rendszeres és egyenletes vízellátás). Semleges vagy enyhén savanyú talajt kedvel. Szoliterként és sövénynek ültetve is nevelhető.
Cupressocyparis leylandii ’Pyramidalis’ (Oszlopos leylandi ciprus)
A leylandii ciprust sokan ismerik már – nyírt sövénynek kiváló, – ugyanakkor tőle eltérően ezt az oszlopos fajtát nem kell rendszeresen nyírnunk ahhoz, hogy megtartsa kúpos, spirális formáját, így kiváló alternatíva lehet smaragd tuja kiváltására. Zöld pikkelyleveleivel, illetve tömött habitusával talán a legjobban hasonlít rá. Az alap leylandiihoz képest alacsonyabbra nő és lassabban. Már fiatal korban télálló, a kártevőknek és a kórokozóknak is ellenáll. Bármilyen talajon megél. Bírja a szárazságot, de a jó vízellátást gyorsabb növekedéssel hálálja meg. Szintén szoliterként és sövénynek is ültethető.
Taxus baccata ’Fastigiata’ (Oszlopos tiszafa)
Rengeteg oszlopos tiszafa fajtával találkozhatunk (pl. Taxus media ’Hillii’, Taxus media ’Hicksi’), de talán formára ez hasonlít a legjobban egy smaragd tujához, hiszen hajtásai szintén felfelé növők és tömött oszlopos formát alkotnak, viszont a tujával ellentétben, pikkelylevelek helyett sötétzöld tűlevelei vannak. 5-7 méter magasságot képesek elérni. Az alapfaj Európából, Kisázsiából származik, hazánkban bárhol megél. A szakirodalom szerint fiatalon fagyérzékeny, de én még fagykár miatti pusztulást nem tapasztaltam. Szintén szoliterként és sövényként is nevelhető. Nőnemű fajta, így piros magköpenyes terméseivel szeptember környékén találkozhatunk. A növény minden része mérgező, kivéve a magköpenyt, így kisgyermekes családok számára csak a gyermek felcseperedése után ajánlanám, bár szerencsére én még nem hallottam ilyenfajta mérgezésről.
Tartson velem a következő alkalommal, amikor a Vízinövényekről lesz szó!